Csalánkiütés kisokos – minden, amit a jelenségről tudni kell A-tól Z-ig

csalánkiütés

A csalánkiütés az allergiás bőrbetegségek csoportjába tartozó egészségügyi probléma, amely a lakosság közel 20%-át érinti. A csalánkiütés orvosi neve urtica. De mégis, kiket veszélyeztet elsősorban, és mit tehetünk, ha a kellemetlen, fájdalmas tüneteket tapasztaljuk?

Fájdalmas, égető viszketés a bőrfelületen

A csalánkiütés a test bőrfelszínét érinti, fájdalmas, nagyobb területen megjelenő, viszkető duzzanatok formájában érhető tetten. A test felszínén kialakuló fájdalmas duzzanatok jellemzően magasabb hőmérsékletűek a bőr egyéb területeihez képest, emellett a színük is eltérő, kissé pirosabb. A duzzanatok egyébként összefüggő egészet alkotnak, rendszerint égő fájdalommal járnak.

Vándorló duzzanatok

A kiütésekre jellemző az úgynevezett vándorlás: azok megjelennek a testünk egy részén, majd néhány óra elteltével máshol tűnnek fel. A tünetek akár napokig is fennállhatnak. A hisztaminfelszabadulás okozta szimptómák ezen formája alapvetően két nagy csoportba tartozik: létezik akut és krónikus változata is.

 

Míg az előbbi általában néhány hét leforgása után elmúlik, addig az utóbbitól már sokkal nehezebbe megszabadulni.

Általánosságban a kiváltó okokról

A szóban forgó kínzó tüneteket a szervezetben lévő nagy mennyiségű hisztamin felszabadulása okozza. A betegek körében gyakori szimptóma még az ajak- és szemduzzanat, ritkább esetben a nyelést és a légzést megnehezítő nyelvduzzanat is létrejöhet.

A kérdés már csak az, milyen külső tényező váltja ki a csalánkiütés hátterében fellépő fokozott hisztamintermelődést?

Csalánkiütés okai – sok esetben a gyógyszerek okozzák az egészségügyi problémát

A csalánkiütés gyógyszer, különösen újfajta, mindaddig sosem próbált készítmény szedése következtében is megjelenhet. Az új gyógyászati készítmények bevezetése mellett az alkalomadtán használt gyógyszerek, például láz- vagy fájdalomcsillapítók is okozhatnak a bőrön megjelenő csalánkiütéseket.

csalán kiütés

A tapasztalatok azt mutatják, az altatók és a nyugtatók is állhatnak a jelenség hátterében, sőt, a megfázás elleni készítmények (orr- vagy toroksprayk) is vezethetnek csalánkiütésekhez. Sajnos a lista elég hosszú, és nemcsak a szintetikus úton előállított gyógyszerek, de a természetes összetevőkkel operáló szerek is okozhatnak a bőrön jelentkező égő, fájó duzzanatokat.

A gyógyteák és a biokapszulák például hajlamosíthatják az azokra érzékeny szervezetet a fokozott hisztamintermelésre, amelynek következménye lehet a csalánkiütés.

Étel-intolerancia, mint gyakori ok

Az étel-intolerancia is vezető ok a csalánkiütés kialakulásának vonatkozásában. A nagyobb kiterjedésű duzzanatok általában az ételekben lévő mesterséges anyagok (színezők, ízfokozók vagy tartósítószerek) hatására jelennek meg az arra érzékenyek bőrén.

A kiütéseket kiválthatják a különböző fűszerkeverékek, fagylaltok, egyéb édességek, üdítők is. Abban az esetben, ha a szóban forgó egészségügyi probléma megjelenése mögött az étel-intolerancia áll, speciális diétát érdemes bevetni a gyógyulás érdekében, és teljesen kiiktatni azokat az összetevőket, alapanyagokat, amelyek fokozott hisztamintermelődést váltanak ki a szervezetünkben.

A trópusi gyümölcsök is előidézhetik a kiütéseket?

Sajnos igen. A tendencia szerint különösen a kisgyermekek és a pollenallergiától szenvedők körében a fájdalmas duzzanatokat a trópusi gyümölcsök (kivi, ananász stb.) is kiválthatják. Egyesekre a málna és az eper is veszélyt jelenthet e tekintetben.

csalánkiütés ellen

Néhány szóban a gyulladásos gócokról és az autoimmun betegségekről

A vizsgálatok szerint a kiütések megjelenésében a szervezetben fellépő különféle gyulladások, fertőzések is nagy szerepet játszanak, csakúgy, mint az autoimmun betegségek. Ez utóbbira tökéletes példa a pajzsmirigy túl- vagy alulműködésével kapcsolatos rendellenességek.

Amiről még nincsenek pontos információink: górcső alatt a külső környezeti tényezők

A szakorvosok meglepődve tapasztalták, miszerint a kiütéseket gyakorta okozhatják külső tényezők is: a meleg vagy hideg hőmérsékletű környezet, vagy akár a testmozgás. Arról, hogy ezek hogyan kapcsolódnak egymáshoz, az orvostudomány jelenlegi állása szerint még nem áll a rendelkezésünkre pontos információ.

Parfümök is okozhatnak kiütéseket, csakúgy, mint az erős UV sugárzás. A jó hír az, hogy ezekre van megoldás, feltéve, ha sikerül megtalálni azt a tényezőt, amely erősen triggereli a szervezetünket.

A csalánkiütés kezelése házilag is megoldható volna?

Igen! Abban az esetben ugyanis, ha a problémát valamilyen étel összetevője okozza, nem kell mást tennünk, csak az adott táplálékot kiiktatni a mindennapjainkból. Ezt tehetjük diétával vagy a problémás étel elkerülésével is.

Amennyiben a csalánkiütés orvosság hatására jelentkezett, vegyük fel a kapcsolatot a kezelőorvosunkkal – a szakember majd segít kiválasztani a hasonló hatású, viszont különböző összetevőjű új gyógyszerünket, amelynek rendszeres használata nem okoz kellemetlen duzzanatokat.

Csalánkiütés kezelése gyógyszerekkel

Ha a kiváltó ok elkerülése vagy megszüntetése nem járható út a számunkra, akkor gyógyszeres kezelést kell igényelnünk a kiütések kezelésének érdekében. A csalánkiütéssel folytatott harcunkban alapvetően az antihisztaminos készítmények játsszák a főszerepet.

csalánkiütés kezelése

Ha a kezelőorvos úgy látja szükségét, az antihisztamin tartalmú gyógyszereket kiegészítheti más orvosságokkal is (többek között például kortikoszteriodokkal). A jó hír az, hogy a szóban forgó gyógyszerek alkalmazásához nincs feltétlenül szükség arra, hogy a kiütések kiváltó okára fény derüljön. Azok hatékonyak az okok részletes ismerete nélkül is.

A modern antihisztamin tartalmú szerek egyébként nem befolyásolják a napközbeni produktivitásunkat, a munkavégzést vagy éppen az éberségünket. Fontos viszont tudni azt is, hogy az említett gyógyszerek kizárólag tüneti kezelésként funkcionálnak. Annak érdekében, hogy a csalánkiütés gyökerét is megszüntethessük, nélkülözhetetlen a kiváltó okának pontos feltérképezése.

Milyen jellegű allergiák vezethetnek a kiütések megjelenéséhez?

A már említett étel-intolerancia és gyógyszerallergia mellett a különféle fémekre való túlérzékenység, illetve a latex-, tej- és tejfehérje allergia is állhat a háttérben.