Melyik a leghatékonyabb szemcsepp allergiára? Erre a kérdésre keresik a választ azok, akik a sajnos egyre szélesebb körökben elterjed szénanátha kínzó tüneteitől szenvednek.
Napjaink népbetegsége
Az allergia nagyon sok embert érint hazánkban is. Ahhoz, hogy erről megbizonyosodjunk, elég csak szétnéznünk az ismerőseink között: rengetegen panaszkodnak nemcsak a szezonálisan, de az egész évben jelentkező gyötrő allergiás tünetek miatt!
A szénanátha, azaz az allergiás eredetű nátha a magyar emberek közel egytizedét érinti, s míg magát a betegséget gyógyítani sajnos nem lehet, szerencsére a kínzó panaszok hatékonyan kordában tarthatók. A szénanátha jellegzetes tünetei közé tartozik az orrdugulás vagy orrfolyás, a rendszeresen jelentkező tüsszögőrohamok, illetve az orr- és szemirritáció.
Szemcsepp allergiára: célkeresztben a vörös, fájó, viszkető szemek
A szervezetünk túlérzékenysége a szemek viszketésével, folyamatos könnyezésével és fájdalmával jár együtt. Ilyen körülmények között természetesen szó sem lehet effektív mindennapi munkavégzésről: muszáj valamit tennünk a szimptómák hatástalanításának érdekében.
Ezen a ponton nyernek fokozott relevanciát az allergia szemcseppek. Az allergia elleni szemcseppek tulajdonképpen az allergiás kötőhártya-gyulladás jellemző tüneteit csökkentik. Az orvosi nevén konjunktivitisznak nevezett kötőhártya-gyulladás jelentkezhet szezonálisan vagy akár egész évben is.
Az előbbi eset legjellemzőbb kiváltó okai a tavasszal és nyáron levegőben szálló pollenek, az utóbbi hátterében pedig a lakásban jelenlévő poratka, állatszőr vagy penészgomba állnak.
Melyik a súlyosabb?
Kijelenthető, hogy a szezonálisan fellépő kötőhártya-gyulladás komolyabb tünetekkel jár együtt, mint a beltéri allergének hatására jelentkező rendellenesség. Fontos azonban tisztában lennünk azzal is, hogy a kezeletlen kötőhártya-gyulladás (teljesen mindegy, hogy szezonális vagy egész évben fennálló) akár másodlagos szemfertőzésekhez is vezethet.
Miért? Nos, a gyulladt, viszkető szemhéjak óhatatlanul is a dörzsölés ingerét váltják ki az érintettekből – a folyamatos dörzsölés miatt, a szembe kerülő szennyeződések, baktériumok hatására pedig könnyen elfertőződhet a szemterület.
Hatékony szemcsepp allergiára – kérjünk professzionális segítséget a választásban
Az allergiás szemirritációk enyhítését az antihisztamin szemcseppek hivatottak ellátni. Az allergiás tünetek megjelenéséért a szervezetben túltermelődött hisztamin molekula a felelős. Az antihisztamin tartalmú készítmények a hisztamin negatív hatásait blokkolva enyhítik a fájdalmas panaszainkat.
A kérdés már csak az, melyik szemcsepp a tökéletes az esetünkben? Ha nagyon röviden szeretnénk megválaszolni a kérdést, azt is mondhatnánk, hogy a legjobb allergia szemcsepp az, ami személyre szabottan segíti enyhíteni a panaszainkat.
Ennek tükrében nem lehet kijelenteni egyik készítményről sem, hogy garantáltan beváltja mindenki reményét – ami ugyanis használ az egyik beteg esetében, egyáltalán nem biztos, hogy a másik személynek is enyhülést hoz. Annak érdekében, hogy rátaláljunk a „legjobb” szemcseppre, mindenképpen szakember tanácsát kell igényelnünk. Máris eláruljuk, miért.
Allergia szemcsepp vény nélkül is kapható?
Igen. A legtöbb antihisztaminos szemcsepp nem igényel orvos által előírt receptet – mégis érdemes szakember tanácsát kérni a készítmény kiválasztásánál. A szemcseppek egyik típusa ugyanis (az úgynevezett dekongesztánsok) veszélyes is lehet, ha egy hétnél tovább használjuk az adott készítményt. A következmények és szövődmények elkerülése végett mindenképpen konzultáljunk allergológus szakemberrel vagy szemész szakorvossal.
Néhány hasznos tanács a másodlagos fertőzések elkerülésének érdekében
Az ingert tudatosan elnyomva próbáljuk meg minél kevesebbet napközben megérinteni a szemeinket. A szemcsepp allergiára szerencsére nagymértékben csökkenti ezt a sürgető ingert. A szem lehetséges másodlagos fertőzéseinek elkerülése érdekében mossunk sűrűn kezet.
Az ágyneműnket érdemes az allergiás tünetek fennállása idején gyakrabban, magas hőfokon kimosni. Annak érdekében, hogy kevesebb allergén kerüljön a szemünkbe, a szabadban tartózkodva viseljünk napszemüveget. Ugyanez vonatkozik a kerti munkákra is: a védőszemüveg hatékonyan csökkenti a szembe kerülő zavaró anyagok mennyiségét.
Csak óvatosan a kozmetikumokkal is!
A szebbik nem képviselői a szemeket érintő allergiás panaszok fennállásának idejére kerüljék a sminkek és a különféle kozmetikumok használatát. Ezek a szembe kerülve ugyanis felerősítik az allergén okozta szemviszketést és fokozzák a gyulladás intenzitását is.
Abban az esetben pedig, ha kontaktlencsét viselünk, mindenképpen érdeklődjük meg a szemész szakorvosunknál az eldobható lencsék viselésének mikéntjeit. Miért fontos mindez? Nos, a lencsékre könnyen rátapadhatnak a szemirritációt okozó allergének, s mivel azok könnyezés hatására sem távoznak, egész nap kontaktban vannak a szemmel, súlyos következményeket okozva ezáltal.
Az eldobható lencsékkel megoldhatjuk ezt a problémát, ám ha mégis ragaszkodnánk a már meglévő kontaktlencséhez, fektessünk fokozott figyelmet annak tisztán tartására.