Kérdések és válaszok az antihisztamin tablettával kapcsolatban

antihisztamin tabletta

Az antihisztamin tabletta az allergiás tünetek csökkentésére szolgál. Az antihisztaminos gyógyszerek az allergiás eredetű kötőhártyagyulladással, illetve a csalánkiütéssel járó kellemetlen szimptómák enyhítésében is nagy szerepet játszanak.

Harc a hisztaminnal

Az antihisztaminos készítmények elsődleges célja a szervezetben termelődő hisztamin anyag hatásának csökkentése. A hisztamin molekula fokozott termelődése okozza az allergiás tüneteteket. Az allergia tulajdonképpen a szervezet válaszreakciója, amelyet egy tévesen veszélyesnek ítélt anyag (például a virágpor) jelenlétére produkál.

Ennek a válaszreakciónak a keretén belül beindul a fokozott hisztamin termelődés, az allergiás tüneteket pedig fokozódnak. A fokozott hisztamin termelődés negatív élettani hatásait az allergiával küzdő személyek jól ismerik: a bőrön csalánkiütések jelennek meg, a bélműködés fokozódik, a szemek viszketni kezdenek és tüsszögőrohamokkal megfűszerezett fokozott orrfolyás lép fel.

 

Az antihisztamin gyógyszer ezeket a roppant kellemetlen tüneteket hivatott enyhíteni. Fontos tudni, hogy a gyógyszer „csak” a tüneteket kontrollálja, viszont magát a probléma gyökerét nem iktatja ki az életünkből.

Három generáció

Az antihisztamin tablettáknak alapvetően három generációját különböztetjük meg. Magát a molekulát, az antihisztamint már az 1910-es években felfedezték, azonban az első ilyen tartalmú gyógyszerek csupán az 1940-es években láttak napvilágot. Ezek a gyógyszerek bizony közel sem voltak tökéletesek, rengeteg negatív mellékhatással járt a szedésük.

antihisztamin gyógyszer

Az allergia ellen gyógymódot keresők többek között krónikus fáradtságérzettel, folyamatosan fennálló álmossággal, sőt elhízással is szembesülniük kellett az antihisztaminos gyógyszerek első generációja „jóvoltából”. A gyógyszerek második generációja az 1970-es években került a piacra – ezek a készítmények már jóval kisebb eséllyel okoztak kedvezőtlen mellékhatásokat.

A legújabb fejlesztéseknek köszönhetően, napjainkban végre megjelent a szóban forgó gyógyszerek harmadik generációja is: ezek az tabletták az eddigi próbálkozásokkal összevetve minimálisra csökkentik a tapasztalható mellékhatásokat, mindazonáltal roppant hatékonyak az allergiás tünetek enyhítésében.

Az álmosító hatást is a hasznunkra fordíthatjuk

A mai modern gyógyszerek tehát nem járnak mellékhatásokkal, bár kétségtelen, hogyha éjszaka, lefekvés előtt vesszük be azokat, nyugtatnak és segítik a könnyebb elalvást is – ami akár jó is lehet, különösen, ha fájó csalánkiütések miatt képtelenek vagyunk álomra hajtani a fejünket.

A harmadik generációs készítményeknek az enyhén álmosító hatása mellett (és igazából ez is nagyon ritka), csak elvétve számolhatunk nagyon csekély intenzitású nem kívánt tünetekkel. Ilyen lehet például az enyhe szájszárazság és a fejfájás.

Antihisztamin tabletta – számos típus közül választhatunk

Az antihisztaminos készítmények hatóanyagaikat tekintve színes skálát ölelnek fel. Egyáltalán nem biztos, hogy már első próbálkozásra rábukkanunk a számunkra leghatékonyabbnak minősülő tablettára – ez esetben érdemes kísérletezni, ideális esetben orvosi segítséggel.

Sokakat érdeklő kérdés az is, miszerint a vény nélkül vagy a vénnyel kapható gyógyszerek a hatékonyabbak. Nos, a tény, miszerint az antihisztamin tabletta vény nélkül vagy receptre kapható meg, nem befolyásolja a hatékonyságát – ez szinte minden esetben személyre szabott.

Az antihisztaminnal együtt szedett orvosságokról

Nem ritka eset, hogy az együtt szedett gyógyszerek felerősítik, vagy épp ellenkezőleg, legyengítik egymás hatását. Így van ez az antihisztaminos gyógyszerekkel és az antidepresszánsokkal is.

antihisztamin vény nélkül

Abban az esetben, ha antidepresszánst szedünk, és a megjelenő allergiás tünetek hatására antihisztaminos készítménnyel is szeretnénk élni, mindenképpen vegyük fel a kapcsolatot a kezelőorvosunkkal, aki segít kiválasztani az ideális tablettát a számunkra, amely kompatibilis az említett komoly gyógyszerekkel.

Fontos: az antihisztaminos kezelés során az alkoholfogyasztást is mellőznünk kell – az alkohol ugyanis, különösen az első- és második generációs készítmények esetében felerősíti az álmosító mellékhatást.

Antihisztamin tabletta: meddig tart a kezelés?

Mivel ezek a készítmények az allergia okozta tünetek enyhítését szolgálják, az allergén anyag jelenlétének „szezonjában” végig ajánlatos folytatni a kúrát. A gyakorlatban ez annyit tesz, hogyha például a pollenre vagyunk allergiásak, a pollenszezon egész végéig érdemes szedni a gyógyszereket, különben a tünetek újra jelentkeznek.

Mi a helyzet a tartósan jelenlévő allergénekkel?

Míg a pollenszezon egyszer véget ér, akadnak olyan allergének is, amelyek nem szezontól függően, ideiglenesen vannak jelen az életünkben, hanem tartósan. Tökéletes példa erre a poratka, ami sajnos a lakás örökös „vendége”. Azok a személyek tehát, akik poratka-allergiától szenvednek, vajon örök életükre kötelezően kell szedjék az antihisztaminos gyógyszereket?

Nos, egyik orvos sem ajánlja a szóban forgó tabletták hónapokig, évekig tartó szedését. Amennyiben végleg le akarunk számolni az allergiával, érdemes megpróbálkozni az úgynevezett allergén immunterápiás kezeléssel.