Mivel a legtöbb betegség esetén kímélő étrend javasolt, így a reflux diéta is követendő akkor, ha ebben a betegségben szenved valaki. A gyógyszerek ugyanis önmagukban nem tudják megoldani a problémát, ha olyan ételeket fogyaszt a beteg, amelyek irritálják a gyomrát és stimulálják a refluxot.
A reflux igen gyakori a felnőttek körében. A betegség kialakulásához sokféle dolog hozzájárul, főleg az életmódbéli rossz szokások azok, amelyek áldatlan segítségével kialakulhat ez az állapot. Szerencsére gyógyszerekkel jól kezelhető, de a reflux diéta maradéktalan betartásával nemcsak felgyorsítható a gyógyulás folyamata, de a kiújulás is elkerülhető. Lássuk, mit takar a reflux diéta.
A követendő reflux étrend nagy változtatásokat igényelhet
Ha valakinek a táplálkozási szokásai vagy káros szenvedélyei miatt alakul ki a reflux, nincs könnyű dolga a reflux diétával. Alapjaiban kell ugyanis megváltoztatnia az életét. Ha korábban valaki rajongott a zsíros és fűszeres ételekért, a savas zöldségekért és gyümölcsökért, valamint a péktermékért, ezekről nem könnyű lemondania, még az egészsége kedvéért sem.
Pedig muszáj teljesen átalakítania a táplálkozási szokásait. A zsíros vagy olajban sült ételekről, húskészítményekről át kell térnie a sovány húsokra. A fehér lisztből készült falatok helyett a burgonyát, rizst és a teljes kiőrlésű lisztből készült élelmiszereket kell előtérbe helyeznie, és tartózkodnia kell a hagymafélék, citrusok, édességek fogyasztásától is.
Az ideális reflux diéta fehérjedús és rostban gazdag. Mindemellett az étkezések mennyiségén is változtatni kell, nem három főétkezésre kell elosztani a napi élelmiszermennyiséget, hanem több, kisebb adagban kell elfogyasztania az ételeket, alaposan megrágva. A refluxnak ugyanis nem tesz jót a nagy falatokban lenyelt étel sem, mivel ezek emésztéséhez több gyomorsavra van szükség, mint a rágás során pépessé alakított tápláléknál.
Sok esetben a túlsúly is jelentős mértékben hozzájárul a reflux kialakulásához, ezért a rendszeres sporttevékenységgel és a bevitt kalóriamennyiség csökkentésével elért súlyvesztés is látványosan javíthat a beteg állapotán.
Reflux elleni ételek
Szomorú tény, hogy manapság az emberek jelentős része nem táplálkozik egészségesen, helyesen. Ezt azt jelenti, hogy többnyire rostszegény, de szénhidrátban gazdag az étrendjük, ami a mindennapos stressz és mozgásszegény életmód mellett egyenes utat jelent az refluxhoz. Ennek elkerülésének érdekében rostban gazdag élelmiszerek fogyasztása a javasolt.
A zöldségek közül a cukkini, a tök, a brokkoli, a karfiol, a pasztinák és a répa az alacsony savtartalmúak közé tartozik, így nyugodtan fogyaszthatók. A leveles zöldségeket, az uborkát, a zöldbabot és a burgonyát is az étrend részévé kell tenni, ez utóbbit azonban tilos olajban sütni!
A gyümölcsök esetében már kicsit nehezebb a helyzet. A legtöbb gyümölcs ugyanis tiltólistán van, főleg a citrusfélék. A mangó, a szőlő, a banán, a dinnye, a körte és az édesebb almafajták azonban beleférnek a reflux diéta előírásaiba. Húsfélék szempontjából a halak és sovány, csirke- vagy pulykahús az ajánlottak reflux esetén, lehetőleg párolva, vagy natúr módon elkészítve.
Az oly nagyon kedvelt, olajban kisütött rántott húsnak a bunda és a zsírtartalom miatt viszont le kell kerülnie az étlapról ugyanúgy, ahogy a szalonnának, disznótorosnak. A főzés folyamán felhasznált zsiradékra is oda kell figyelni. Az állati eredetű zsírokat a reflux diéta ideje alatt száműzni kell, az olíva- és napraforgó olaj ebben az esetben az ajánlott. A fehér cukor használatáról is le kell mondani a gyógyulás érdekében.
Fontos, hogy a reflux miatt kiemelten figyeljen a beteg a folyadékbevitelre, mivel ezzel is enyhíthető a nyelőcső gyomorsav általi irritációja. A szénsavas üdítők, gyümölcsitalok, kávé és tea egyaránt ingerli a gyomrot, így ezek nem fogyaszthatók a reflux diéta alatt. A tiszta víz mellett érdemes még gyógynövényteákat fogyasztani, például édesköményből, vagy a zöld teát választani a folyadékpótlásra.
A káros élvezetekről is le kell mondani
Gyakorló dohányosok nem értenek egyet azzal, hogy a dohányzás befolyásolja a reflux kialakulását és súlyosságát, lévén a cigarettafüst nem jut le a gyomorba. A helyzet azonban az, hogy sajnos kiváltó oka lehet a betegségnek.
Éppen ezért a diagnózist követően azonnal le kell szokni a dohányzásról, de legalábbis egészen minimális mennyiségre visszaszorítani az elszívott cigarettaszálak számát. Az alkohollal ugyanez a helyet, mivel az alkoholtartalmú italok is felelősek a reflux megjelenéséért. Emiatt az alkoholt a gyógyulásig teljes mértékben száműzni kell a mindennapokból.
Évszázadok tudománya: kamilla tea reflux ellen
Az évtizedes vagy akár évszázados házi praktikák alkalmazásának hátterében a tapasztalat áll. Eleink, ha gyomorégésük volt leggyakrabban gyógynövényekhez fordultak enyhülésért. Az egyik, reflux ellen legjobb gyógynövényünk a kamilla, amit sok más egészségügyi és bőrprobléma ellen is használhatunk. A kamillatea illóolajai és hatóanyagai gyulladáscsökkentő hatásúak, ezért külsőleg és belsőleg is alkalmazható.
Virágzatának forrázata segít enyhíteni a gyomorpanaszokat és a hányingert is, valamint segíti a gyomorsavtermelés normalizálását, csökkentését. A szakértők javaslata szerint egy adagnyi teát több részletben érdemes elfogyasztania a refluxos betegeknek, miközben ötpercenként változtatják a fekvő testhelyzetüket.
Először – néhány korty elfogyasztása után – 5 perc háton fekvés javasolt, a következő néhány korty után a bal, ezt követően hasra, majd a jobb oldalra fordulva.
Ezzel a módszerrel úgyszólván körbemossa a gyomor belső falát a gyógytea, ezáltal nyugtatva annak működését és csökkentve a gyomorsav termelődését. Egy másik gyógynövény, a gyömbér is gyulladáscsökkentő hatású, így ennek teája is fogyasztható reflux esetén.
Trükkök a reflux diéta sikeréhez
A beteg ne viseljen szoros ruházatot, mert ez nyomást gyakorol a gyomorra is. Étkezések után nem szabad lefeküdni egy kis sziesztára. Az esti lefekvés előtt három órával már nem szabad enni, alvás közben pedig magasabb párnán ajánlott aludni.