Angioödéma – minden, amit erről az életveszélyes rendelleneségről tudni kell

angioödéma

Az angioödéma tünetei nem csupán elsőre ijesztők: a szóban forgó egészségügyi rendellenesség, ha nem érkezik azonnal segítség, akár könnyen végzetes következményekhez is vezethet. Mostani bejegyzésünkben ezt a komoly betegséget vettük górcső alá.

Mi az az angioödéma? Részletesen az angioödéma tüneteiről

Az „angioödéma képek” kulcsszót a keresőnkbe beírva azonnal láthatjuk, mivel is állunk szemben tulajdonképpen. A rendellenesség a végtagok, az arc megduzzadásával, illetve a bőrön jelentkező kiütésekkel jár együtt. Az angioödéma során légzési és nyelési nehézségek léphetnek fel – ebben rejlik nagyfokú veszélyességi rátája is.

Légzési és nyelési nehézség a garatot, a gégét érintő duzzanat miatt alakul ki. Ha a beteg nem kap azonnal orvosi segítséget, az életét is elveszítheti. A betegség bizonyos behatások esetén (erről részletesen a későbbiekben) szinte azonnal kialakul, és szerencsétlenebb esetekben akár napokig is eltarthat.

Nem összekeverendő a csalánkiütéssel!

 

Laikusként könnyű összekeverni az angioödémát a csalánkiütéssel, hiszen mindkettő tetten érhető bőrfelszínen jelentkező csúnya piros kiütések és az arcot érintő duzzanatok formájában. A különbség csupán az, hogy míg az utóbbi, bár kellemetlen és fájdalmas, közel nem olyan veszélyes, mint az előbbi.

Mi áll a jelenség hátterében?

A betegség kialakulásának mozgatórugója tulajdonképpen a szervezetünk válaszreakciója. Ez a reakció bizonyos behatások – gyógyszer, allergia, stressz és fertőzés- következményeként jön létre. A rendellenességnek egyébként két nagy csoportját különböztetjük meg: allergiás- és nem allergiás angioödémát.

Az esetek többségében az allergia a felelős

Korunk népbetegsége, az allergia sajnos nagyon sokakat érint. Számos formája létezik, és szinte mindegyik kiválthatja az angioödéma megjelenését. Az ételallergia következményeként is megduzzadhat az arc, a kiütések megjelenéséről már nem is beszélve.

angioödéma képek

Az ételallergia mellett a rovarcsípések is kiválthatnak hasonlóan veszélyes tüneteket. Ha a garat és a gége megduzzad, a beteg képtelen levegőt venni, azonnali segítség hiányában pedig meg is fulladhat.

A gyógyszerekre való túlérzékenység is kiválthatja

A gyógyszerallergia szintén nem ismeretlen jelenség a modern kor embere számára. A gyógyszerallergiát leggyakrabban kiváltó orvosságok az antidepresszánsok és a gyulladáscsökkentők, illetve ACE-gátlók, amelyek a magas vérnyomás okozta szimptómákat hivatottak enyhíteni.

Ha ezen gyógyszerek szedése folyamán az angioödéma tüneteit tapasztaljuk magunkon, azonnal forduljunk a kezelőorvosunkhoz. Sajnos azonban a tünetek mindaddig fennállhatnak, amíg az azokat aktivizáló gyógyszer szedése abba nem marad.

Örökbe kapott „ajándék”

Az angioödémát genetikai úton is megörökölhetjük a felmenőinktől. A betegség ezen változatát herediternek nevezzük. Szerencsére ez a verzió nagyon ritkán fordul elő. Amennyiben az angioödéma örökletes, az nem a születésnél, hanem jellemzően valamilyen nagyobb volumenű élettani változásnál mutatkozik meg legelőször, döntően pubertáskorban vagy terhességnél.

Amikor nem ismerjük az okokat

Az angioödéma megjelenésének okát nem lehet minden esetben meghatározni. Létezik a betegségnek egy úgynevezett idiopátiás formája, amikor bizony a kiváltó okok ismeretlenek maradnak az orvosok előtt.

angioödéma kezelése

Ezekben az esetekben sem az allergia, sem az örökletes hajlam nem játszik közre a tünetek jelentkezésénél, viszont a huzamos ideig fennálló, esetleg váratlanul jelentkező komoly stresszforrás, sőt, fertőzés is meghúzódhat a háttérben.

Angioödéma kezelése – kihez forduljunk, ha nagy a baj?

A betegség különösen rizikó faktora annak hirtelenségéből adódik. Ahogy a fentiekben megjegyeztük, az angioödéma akár percek alatt is életveszélyessé válhat. Ha az arcunkon indokolatlan duzzanatot veszünk észre, illetve váratlanul megjelenő bőrkiütéseket tapasztalunk, forduljunk azonnal orvoshoz!

A súlyos tünetek enyhítésében egyébként az antihisztaminos gyógyszerek és a nem-szteroidos gyulladáscsökkentők vethetők be. A már említett ACE-gátlókat azonban mellőzük, azok ugyanis súlyosbítják a tüneteket.