A tejallergia tünetei és kialakulása

tejallergia

A tejallergia az egyik leggyakoribb élelmiszer allergia. Különösen a kisgyermekek körében jellemző, de a felnőtt lakosság 2-3 %-át is érinti. A betegség esetén a tejben lévő tejfehérjét a szervezet allergénként észleli és kóros immunválaszt ad rá.

Bár a tejallergia tünetei nem különböztethetők meg könnyen a többi ételallergia tüneteitől, mégis veszélyesebb azoknál, ugyanis esetében az egyik legnagyobb az anafilaxiás sokk, azaz allergiás roham bekövetkeztének valószínűsége. Hogyan alakulhat ki a betegség és mit érdemes tudni róla?

A tejallergia kialakulása

A tejallergia kialakulásában az örökletes tényezők döntő szerepet játszanak. Különböző kutatások kimutatták, hogy az, akinek mindkét szülője azonos típusú allergiában szenved, az körülbelül 60 – 80 % eséllyel fogja ezt örökölni. Ha a mindkét szülő allergiás, viszont eltérő típusú allergénekre, akkor ez a szám valahol 40 – 60 % körül alakul, míg az egyik szülő allergiája esetén az öröklődés valószínűsége még kisebb.

 

A tejallergia jellemzően fél éves kor előtt jelentkezik. Ekkor szigorú tejmentes diéta betartása után általában 2-3 éves korukra az allergia megszűnik. A tehéntej túl korai bevezetése szintén növeli a betegség kialakulásának esélyét. Míg a tejallergia a gyermekek körülbelül 3 – 4 %-át érinti, azoknál a csecsemőknél, akik kizárólag anyatejes táplálásban részesültek, ez a szám csak 0,5 %.

tejallergia tünetei

Ha gyermekkorban alakul ki, akkor odafigyeléssel és tudatos diétával nagy eséllyel teljesen gyógyítható. A felnőttkori tejallergia esetében a gyógyulási esély meglehetősen csekély, ekkor csak az egész életre szóló diéta lehet a járható út.

Melyek a tejallergia tünetei és mi okozza őket?

Először is: a tejallergia nem keverendő a laktóz intoleranciával. Ekkor ugyanis a szervezet a laktózok lebontására nem vagy nem teljesen képes, míg tejallergia esetén a tejben lévő fehérje vált ki kóros immunválaszt.

A tehéntej hozzávetőlegesen 20 féle különböző fehérjét tartalmaz, ebből három típus rendelkezik allergizáló hatással. Amikor ezek a fehérjék a szervezetbe kerülnek, akkor az immunrendszer károsként ismeri fel őket és megindul az immunglobulin E (IgE) antitestek termelése. A tejfehérje és az IgE antitestek közötti reakció pedig beindít bizonyos kémiai folyamatokat a szervezetben.

Amikor először kerül tejfehérje a szervezetbe, a kóros immunválasz rögtön bekövetkezik. Később a szervezet emlékszik erre és ugyanígy kezd el működni és már egy minimális mennyiségű tej elfogyasztása is kiváltja a reakciókat.

tejallergia kiütés

A tejallergia tünetei nem különböznek nagyban más élelmiszer allergia tüneteitől, ezért teljes bizonyossággal csak egy tejallergia teszt lehet képes megállapítani fennállását. Mint minden más allergia esetén, a tejallergia kiütés tekinthető a leggyakoribb reakciónak.

Tünetei megjelenhetnek a tej fogyasztását követően szinte azonnal, azonban lehet, hogy csak órák vagy napok múltával jelentkeznek. Ez alapján különbséget tehetünk első, illetve második típusú reakció között. Az első típusú lehet a jellegzetes tejallergia kiütés, viszketés, köhögés, zilálás vagy a nyelvek és a torok duzzanat. Második típusú pedig főként székrekedés, véres széklet, krónikus hasfájás vagy reflux.

Az anafilaxiás sokk egy gyorsan lejátszódó reakció, amely a hasi fájdalom mellett az ajkak, a gége, és nyelv feldagadásával jár együtt és akár keringési rendellenességig is fokozódhat. A feldagadás olyan súlyos is lehet, hogy elzárja a légutakat. Ha magunkon vagy bárkin a környezetünk ilyet észlelünk a tej elfogyasztása után, nincs más megoldás, mint azonnal mentőt hívni.

Hogyan mutatható ki a tejallergia és milyen kezelési módjai vannak?

A tejallergia teszt alapvetően háromféle módon történhet: vérvizsgálat, bőrteszt (amikor allergén anyagot juttatnak a bőr rétegei közé), valamint megvonásos-terheléses diéta útján. A kisgyermekkorban diagnosztizált tejallergia szigorú diétával jó eséllyel gyógyítható, mint ezt korábban már írtuk.

Ha a tejallergia felnőttkorban alakul ki, a gyógyulás esélyei lényegesen kisebbek. Ekkor nincs más megoldás, mint egy életen át kerülni kell nem csak a tehéntejet, de szinte mindent, ami tejjel kapcsolatos. A kecske-, juh-, kancatej szintén kerülendő, valamint bármi, ami csak nyomokban is tejet tartalmazhat.

tejallergia teszt

Ez a diagnózis sajnos teljes életmódváltást igényel, hiszen rengeteg élelmiszernek képezi valamilyen formában a tej az alapanyagát. A hentesáruk, pékáruk, de akár még a gyógyszerek és a táplálékkiegészítők termékleírásait is minden esetben alaposan el kell olvasni.

A tejallergia felnőttkorban nagyon veszélyes betegség, hiszen bármikor fogyaszthatunk olyan terméket, amely valamennyi tejet tartalmaz. Ha a tejallergia tünetei jelentkeznek, akkor antihisztaminok vagy helyi hatású kortikoszteroid készítmények képesek lehetnek ezeket enyhíteni.

Akinél pedig fordult már elő anafilaxiás sokk, érdemes mindig magánál tartania egy adrenalin (epinefrin) tartalmú injekciót a súlyos, életveszélyes reakciók elkerülése érdekében.