A szénanátha egyre több embert kínoz

szénanátha

Az allergia – köztük az igen gyakori szénanátha – már-már népbetegségnek mondható. Hiszen egyre többünket érinti a betegség. A tavasz beköszöntével sokan szenvednek az allergia hatásaitól, az allergia ellenes szerek pedig a gyógyszertárak legkeresettebb termékeivé válnak.

Az allergiának számos típusa van, leggyakoribb hatásai pedig a köhögés, tüsszögés, könnyezés, szempirosság és a kiütések.

A szénanátha tünetei és az allergia kiváltója

A leginkább elterjedt allergiafajta a szénanátha. Leggyakoribb tünetei az állandó tüsszögés, az orrdugulás, a szárazköhögés, a torokfájás, az égő, viszkető szemek és a fáradtság. Lényegében a szénanátha a megfázáshoz hasonló tüneteket okoz. A szénanáthának nincs súlyos következménye, de fennállása rendkívül zavaró. Az életminőséget jelentősen rontja.

 

Csökkent koncentrálóképességhez, ingerlékenységhez, levertséghez is vezethet. Akadályozza a munkavégzést, a szórakozást, a sportolást és a családdal eltöltött idő élvezetét is. A tünetek milyensége, gyakorisága és intenzitása egyénenként változó, igen nagy eltéréseket mutat az egyes betegek esetében.

szénanátha tünetei

A szénanátha – a nevével ellentétben – nem a szénára való érzékenységet jelenti. A tavasz beköszöntével számos virágpor kerül a levegőbe, amely izgatja a nyálkahártyát. Aratáskor pedig ez csak fokozódik, hiszen a parlagfű és számos egyéb növény koncentrációja is megnő a légtérben.

A szénanátha tulajdonképpen egy légúti allergia, ami orrnyálkahártya-gyulladást okoz, mely magával von számos egyéb, kellemetlen kísérő tünetet is. A szénanáthát a növények pollenjei vagy a gombák okozzák, szerencsére többnyire csak az év egy adott időszakában.

A szénanátha elszenvedőinek bizonyos százaléka csupán egy adott pollenre allergiás, ám jellemzően sajnos több típusra is allergiás reakcióval válaszolnak az ezzel küzdők. Mivel bizonyos növények késő őszig is virágozhatnak, a szénanátha időszaka eddig is eltarthat. Az évszakok felborulásával és változásával pedig a pollenallergia időszakának meghatározása szinte lehetetlen.

Létezik azonban nem szezonális (ún. perineális) szénanátha is, mely nem csak az év egy időszakában figyelhető meg, hanem bizony egész évben. Ezt többnyire nem pollenek okozzák, hanem más anyagok, így a madártoll, a kutyaszőr, az atka, a penész vagy különféle apró fizikai részecskék a légtérben, illetve a háztartási por. Ez lényegében mindenhol megtalálható, így a szőnyegekben, paplanokban, párnákban, takarókban, kanapékon, bútorokon is.

A pontos allergének a teljesség igénye nélkül a mogyoró-, az éger- vagy a nyírfa, a lándzsás útifű, a csalán, a parlagfű és a fekete üröm. Valamint az otthonok közelében a poratka, a macskaszőr, a kutyaszőr, a penészgombák, a liba- és a kacsatoll.

szénanátha ellen

A szénanátha kialakulásában számos tényező játszik közre, a genetikától kezdve az életmódon át a környezeti hatásokig szinte minden. A hajlam örökölhető és a más allergiás megbetegedésekben szenvedők nagyobb valószínűséggel lesznek szénanáthások. A betegség a lakosságot nagy arányban, mintegy 15%-ban érinti. Így a szénanátha tekinthető a leggyakoribb allergiás megbetegedésnek.

A szénanátha kivizsgálásnak lépései

Allergiateszttel kiszűrhető a szénanátha, ez történhet vérből vagy pedig bőrteszt által. Az orvosnak sokat segítünk azzal, ha leszűkítjük, hogy pontosan mely időszakban, mely hónapokban jelentkezik a szénanátha. Így könnyebben meg tudja határozni az allergiás reakciókat kiváltó polleneket.

A Prick-teszt során apró tűszúrásokat ejtenek a bőr felszínén, melyre allergén cseppeket helyeznek. Ahol bőrpír alakul ki, vörösség és viszketés jelentkezik, a páciens allergiás az adott csepp anyagára. A kellemetlenségek minimalizálása érdekében érdemes vértesztet csináltatni, ekkor egy egyszerű vérvétel során határozzák meg, milyen anyagok ellen termel antitesteket a szervezet.

Így történik a szénanátha kezelése

A legjobb természetesen a prevenció, de ha már kialakult a szénanátha, gondoskodnunk kell a megfelelő kezelésről. A legtöbb allergiához hasonlóan a szénanátha ellen is több fronton vehetjük fel a harcot. Az allergének nyilvánvaló kerülése mellett alkalmazhatunk gyógyszereket, immunterápiát, de kipróbálhatunk egyéb, alternatív kezelési módszereket is.

A pollenek elkerülése és eltávolítása szinte lehetetlen, különösen kültéren. Hasznos lehet maszk viselése, lakáson belül pedig alkalmazzunk légkondicionáló berendezéseket. Ezek ugyanis a pollenek mintegy 99%-át képesek eltávolítani a levegőből.

szénanátha kezelése

Gyógyszeres kezelés kapcsán az antihisztaminok, szteroidok, gyulladáscsökkentők és nyálkahártya lohasztók alkalmazása jöhet szóba. A szempirosság és könnyezés ellen külön erre kifejlesztett szemcsepp alkalmazása ajánlott.

Az alternatív gyógymódok hatásossága nem bizonyított, de beszámolók szerint pozitív eredmények érhetőek el a segítségükkel. A szénanátha betegségben szenvedők számos lehetőség közül választhatnak. Így felkereshetnek egy sóbarlangot, ez különösen a légzési nehézségek, orrnyálkahártya problémák ellen jelenthet megoldást.

Immunterápia azoknak ajánlott, akik az év nagyobb szakaszában, több, mint 3 hónapig szenvednek a szénanátha tüneteitől. Lehetőség van még homeopátiás szerek és akupunktúra alkalmazására is. A kezelési lehetőségek számos módja elérhető, mindenki megtalálhatja a számára megfelelő módszert, mellyel átvészelheti a szénanátha árnyékában töltött meleg hónapokat.

Szénanátha gyógyszer azonnali hatással

Mivel hazánk lakosságára jellemző, hogy mindenre gyors megoldást akar, a legtöbben szénanátha elleni gyógyszereket szednek. Olyan szereket keresnek, melyeket csak bekapnak és máris megszűnnek a kellemetlen, allergiás panaszok.

Az antihisztaminok jellemző mellékhatása, hogy álmosságot, fáradékonyságot okoznak, csökkentik a koncentrációs képességet, így nem ajánlott például vezetni sem, mikor alkalmazzuk őket. A modern, második generációs antihisztaminok megalkotása során már igyekeztek kiküszöbölni ezt a kellemetlenséget, így használatuk során nem is kell számolnunk ezekkel a mellékhatásokkal.

Jellemző hatóanyagok a cetirizin és a loratadin, ezek vénnyel és vény nélkül is kaphatóak a patikákban, kisebb és nagyobb kiszerelésben egyaránt. A receptre kapható gyógyszerek nagyobb hatásfokkal rendelkeznek. Tartós, hosszú időn át fennálló panaszok esetén mindenképpen ezeket érdemes alkalmazni.

Az egyes szerek hatékonysága között nincs nagy különbség, de egyénileg változó, hogy kinek mi válik be. Érdemes több gyógyszerrel is kísérletezgetni, míg rátalálunk az „igazira”.

Léteznek helyileg ható antihisztaminok is, melyek az orr nyálkahártyájára hatnak. Csökkentik az orrviszketést, az orrfolyást és a tüsszögést, az orrdugulást sajnos kevésbé. Fontos megemlíteni, hogy a helyileg ható szerek is okozhatnak álmosságot, zavartságot.

szénanátha gyógyszer

Az orrdugulást csökkentő szerek a kitágult, orrban található ereket húzzák össze. Átmenetileg enyhítik a panaszokat, azonban a szervezet gyorsan hozzászokik a használatukhoz, ezért maximum 7-10 napig ajánlott őket alkalmazni.

Keresztallergia: gyakoribb, mint gondolnánk

Gyakran tapasztalhatjuk, hogy akkor is a szénanátha tüneteivel küzdünk, amikor az adott allergén nem is tartózkodik a levegőben. Sajnos előfordul, hogy valaki keresztallergiás adott anyagokra. Ekkor tapasztalhatja a szénanátha kellemetlen tüneteit szezonon kívül is.

Ilyenkor nem a pollen, hanem bizonyos ételek elfogyasztása váltja ki az allergiás reakciót. A zöldségekben-gyümölcsökben ugyanis vannak olyan kémiai anyagok, melyek a pollenekéhez nagyon hasonló szerkezettel rendelkeznek. Ez „becsapja” a szervezetet és máris adott a szénanátha akár télen is.

Például a parlagfűhöz hasonló reakciókat okoz a sárgadinnye vagy a zeller, pázsitfűhöz hasonlóakat a rozs, a fekete ürömhöz pedig a kapor vagy a sárgarépa összetétele hasonlít kísértetiesen.

A szénanátha sokunk életét megkeseríti, de célzott vizsgálatokkal és az allergiás reakciókat okozó pollenek kiszűrésével az életminőség jelentősen javítható. A piacon az allergiagyógyszerek széles palettája fedezhető fel, ne késlekedjünk megtalálni a számunkra megfelelő, tökéletes antihisztamint.