A mosószer allergia egyre gyakrabban előforduló jelenség, amely sokakat érint, gyakran azonban anélkül, hogy tudnának róla. Ha megvizsgáljuk a mai mosószereket, több kémiai összetevőt is láthatunk, amelyektől allergiás reakció jelentkezhet. Talán a leggyakoribb tünet a bőr irritáció, azonban előfordulhat súlyosabb esetben légzőszervi panasz is. Fontos, hogy ügyeljünk testünkre és szükség esetén váltsunk terméket. Cikkünkben bemutatjuk a mosószer allergia kiváltó okait, a tüneteket, valamint a kezelési lehetőségeket is.
A mosószer allergia kiváltó okai
Ha megnézzük az általunk használt mosószerek összetevőlistáját, azt láthatjuk, hogy gyakran 5, vagy akár 15 összetevőt is tartalmaznak.
Az összetevők között általában helyet kap az SLS, azaz nátrium-lauril-szulfát, amely habképző tulajdonsággal bír. Az SLS körül fogja a zsíros szennyeződést, így az könnyebben eltávolítható. Az alkalmazása biztonságos, azonban szárító hatást okoz, amely az alapvetően is bőrproblémával rendelkezők számára, mint például ekcéma, pikkelysömör, vagy dermatitisz esetén további gondot okozhat.
Az SLES, azaz nátrium-lauret-szulfát bőrirritációt, hámlást és némely esetben hajhullást is okozhat. A bőrön keresztül jut be a szervezetbe, ahol felhalmozódik.
A Methylisothiazolinone egy hosszú vegyi fertőtlenítő hatású anyag, amely némely vizsgálat szerint káros lehet a környezetre és az egészségre is.
Az illatanyagok csalánkiütést, hiperpigmentációt és bőrirritációt is okozhatnak. Egyes esetekben akár az asztmás tüneteket is felerősíthetik. Bár mindenki szereti a finom illatú ruhákat, mégis érdemes körültekintően választani, ha illatosított mosószert választunk.
A mosóporok és mosószerek összetétele mellett a mosógép is okozhatja az allergiát. Az alacsony vízfogyasztású gépek miatt ugyanis lehet, hogy nem megfelelően történik az öblítés, így a mosópor megmarad a textilszálak között és folyamatosan érintkezik a bőrrel.
A mosószer allergia tünetei, honnan tudhatod, hogy allergiás vagy?
A mosószer allergia esetében a megállapítás nem is olyan egyszerű. Ha a fent sorolt valamely tünetből tapasztalunk magunkon valamit, mint például bőrszárazság, kiütések megjelenése, bőrpír vagy viszketés, még nem biztos, hogy a mosószerre vagyunk allergiások. Ezek a tünetek sok más esetben is jelentkeznek, így érdemes a testünket figyelni.
Az allergia jelentkezhet azonban gyulladásos tünetekkel is, például a viszkető bőrfelület be is duzzadhat. Ha a mosószer szembe, vagy a szem környékére kerül, akkor akár allergiás kötőhártya-gyulladást is eredményezhet.
A tünetek esetében meg kell figyelnünk, hogy testünk mely részein keletkeznek irritációk, illetve mikor. Például, ha a frissen mosott párnahuzaton való fekvés után az arcunkon bőrirritáció jelenik meg, vagy viszket, akkor feltételezhető, hogy a mosószer volt a kiváltó ok. Ezt úgy is ellenőrizhetjük, ha egy másik mosószerrel újra kimossuk az adott ruhadarabokat. Érdemes ilyenkor illatanyag mentes változatokat, vagy hipoallergén termékeket választani. Ha a mosószerváltást követően nem jelentkeznek a tünetek, akkor nagyvalószínűséggel megtaláltuk az allergizáló tényezőt.
A mosószer allergia babáknál is jelentkezhet, éppen ezért elérhetőek a hipoallergén termékek, amelyek sem illatanyagot, sem allergiát kiváltható összetevőket nem tartalmaznak.
Hogyan történjen a mosószer allergia kezelése?
Miután a mosószer allergia tünetei azonosításra kerültek, és megállapítottuk, hogy valóban a mosószer a ludas, meg kell kezdeni a kezelését.
Ahogyan korábban említettük, az egyik megoldás lehet hipoallergén, vagy színezék és illatanyag mentes termékek használata. Ha még tovább szeretnénk menni, akkor a szintetikus szerek helyett alkalmazhatunk természetes tisztítószereket is. Ilyen például a régóta alkalmazott mosódió, vagy mosószóda, amelyek bioboltokban és drogériákban is elérhetőek. Elérhetőek azonban a foszfátmentes és szintetikus anyag mentes mosószerek és mosóporok is. Az öblítő is kiváltható természetes módon, ugyanis, ha egy kevés ecetet adunk a ruhákhoz, akkor bőrsemleges pH-júak lesznek.
Fontos azonban, hogy bármely tünetet is tapasztaljuk magunkon, érdemes mihamarabb szakemberhez fordulni. Mivel a mosószer maradványok sokáig megtapadhatnak a ruháinkon, vagy egyéb textiltermékeinken, ezért akár súlyosbodhat is az allergia. Ilyen esetekben pedig antihisztamin vagy szteroidos kezelésre is szükség lehet.
Létezik mosogatószer allergia is?
Talán furcsán hangozhat, hogy azok az anyagok okoznak allergiát, amelyekkel az otthonunkat tisztítjuk. Bizonyos tisztítószerek ugyanis illékony vegyületeket tartalmaznak, amelyek lehetnek veszélyes vegyi anyagok is. Ezek nemcsak használat, hanem a párolgás után is bekerülnek a levegőbe, így folyamatosan belélegezzük őket. Mivel a mosogatószerek mindennap használatosak, és bőrünk is folyamatosan érintkezik velük, így könnyen okozhatnak allergiát. Genetikai okok miatt is előfordulhat allergia, így ha a családban már jelentkezett valakinél, akkor a mi esetünkben is megtörténhet.
A házi tisztítószerek nagy többsége tartalmaz phenoxyethanolt, ftalátokat, perklóretilént, triklozánt, kvaterner ammónium vegyületeket, 2-Buxi-etanolt, ammóniát vagy klórt. Ezek mind olyan anyagok, amelyek különböző allergiás reakciót, vagy egyéb egészségügyi kárt okozhatnak.
Bár a fertőtlenítés minden háztartásban fontos és elengedhetetlen, érdemes alternatív megoldás mellett döntenünk, amely alkalmazásakor nem jelentkeznek kellemetlen tünetek. Például olyan természetes, vagy szintetikus adalékanyagoktól mentes termékekkel érdemes dolgoznunk, amelyek biztosan nem jelentenek veszélyt sem gyermekeink, sem a saját egészségünkre, továbbá a környezetet is óvják. A kizárólag természetes összetevőkből álló öblítők, mosóporok bátran alkalmazhatóak a család minden textiliáján.
Jön a parlagfű szezon? Olvasd el cikkünket, hogy időben felkészülhess.