A darázscsípés allergia Magyarországon a felnőtt lakosság körülbelül 2-3 százalékát érinti. Egy darázscsípés az esetetek döntőt többségében nem okoz nagyobb problémát. A pár nap alatt múló tünetek kellemetlenek ugyan, de az egészségre nem jelentenek komoly veszélyt.
Darázscsípés allergia esetén viszont egy csípés súlyos, akár életveszélyes következményekkel is járhat. Ezért nagyon fontos, hogy a lehető legrövidebb időn belül forduljunk orvoshoz vagy hívjunk mentőt. Melyek a darázscsípés allergia tünetei, hogyan lehet diagnosztizálni és milyen lehetőségek vannak kezelésére?
Milyen reakciókat vált ki a darázscsípés és milyen tünetek utalnak allergiára?
Egy darázscsípés soha nem kellemes élmény – a rovar védekezésképpen méreganyagot juttat az emberi szervezetbe, amely minden esetben kisebb-nagyobb helyi reakciót vált ki, akkut gyulladást okoz, ami fájdalmas, kellemetlen és viszkető érzéssel jár együtt. A csípés helye látványosan bedagadhat, azonban ez mindaddig nem okoz komolyabb gondot, amíg az a csípés helyével egybefüggő területen jelentkezik.
Ekkor a hagyományos, helyi kezelési módok bőven elegendőek lesznek. Megfelelőek az antihisztamin tartalmú kenőcsök, amelyek viszketéscsillapító és gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek. Lemoshatjuk a bőrt langyos, szappanos vízzel.
Javasolt a borogatás vagy a jegelés is, arra azonban figyelni kell, hogy a jég ne közvetlenül érintkezzen a bőrrel, ez ugyanis fagyási sérüléseket is okozhat. Mivel a darázs mérge lúgos kémhatású, ezért savas oldattal, mint citromlével, vagy ecetes vízzel kezelhető. Ha a csípés végtagokat érint, akkor pedig a felpolcolás is segíthet a duzzanat csökkentésében.
Milyen veszélyei lehetnek egy egyszerű darázscsípésnek is?
A legnagyobb veszély természetesen a darázscsípés allergia esetén fellépő reakció, de bizonyos esetekben azoknál is komoly komplikációkat okozhat, akik egyébként nem allergiások. Ha a csípés a fejet, a nyelvet vagy a torkot érinti, a duzzanat elzárhatja a légutakat. Különösen veszélyesek nyári melegben dobozos üdítőitalok, ebbe ugyanis könnyedén belerepülhetnek a darazsak és egy óvatlan pillanatban lenyelhetjük őket.
Másik veszély, amikor egyszerre több csípés ér valakit, ekkor ugyanis a szervezetbe jutó méreganyagok összeadódnak és az allergiás reakcióhoz hasonló hatást válthatnak ki. Az allergiás reakciók legtöbbször közvetlenül a csípés után jelentkeznek.
Ha a csípés és a tünetek megjelenése között több idő, akár órák vagy napok telnek el, az szintén allergiára utalhat, azonban ebben az esetben akkora veszélyt nem jelentenek. Természetesen ekkor is kötelező orvos felkeresése, de nagyon súlyos következményektől jó eséllyel nem kell tartani.
Melyek a darázscsípés allergia tünetei?
A darázscsípés allergia tünetei az enyhétől az életveszélyes állapotig terjedhetnek. Annyi „jó hír” talán van ezzel kapcsolatban, hogy az első csípés csak ritkán vált ki súlyos allergiás rohamot, azonban előfordulhat. Akinél a darázscsípés allergia fennállását igazolták, valószínűleg hord magánál adrenalin tartalmú autoinjekciót, amelyet a combizomba kell juttatni – ez azonban csak sürgősségi megoldás, ekkor is azonnal mentőt kell hívni.
Az első tüntetek a legtöbb esetben a csípést követő 20 – 30 percen belül megjelennek. Egyik első jele a darázscsípés allergiának az egész testen megjelenő bőrkiütések, bőrvörösség vagy csalánkiütés. Az ajak és a szemek vizenyősen bedagadhatnak és hányinger, rossz közérzet, fulladás vagy nehéz, sípoló légzés léphet fel.
Legrosszabb esetben pedig anafilaxiás sokk alakulhat ki, ami már könnyen életveszélyes lehet. Az ilyen tüneteket nevezzük szisztémás reakciónak – az első reakciók megjelenése esetén azonnal mentőt kell hívni vagy felkeresni valamelyik közeli kórházat!
Ha pedig a csípés követő két napon belül jelentkeznek a kiütések vagy légzési, keringési zavar és hasi panaszok lépnek fel, illetve nagy lokális reakció (pl. duzzanat) esetén szintén fel kell keresni valamelyik szakorvost, mert ezek is darázscsípés allergiára utalnak, igaz, szerencsére csak enyhébb formában.
Lehetséges a darázscsípés allergia kezelése?
A csípés következtében a szervezetbe jutott méreganyagra úgynevezett IgE ellenanyagok termelődnek, ezek váltják ki az allergiás reakciót. A darázscsípés allergia vizsgálat során, vérvétel útján mutatják ki a specifikus IgE ellenanyagot. Ennek tudatában pedig beszerezhetjük a már említett auto-injektort (adrenalin injekciót) és megkezdődhet a darázscsípés allergia kezelése.
A kezelés vakcina kúrával történik, mely folyamatosan csökkenti, kb. 3 év után pedig jó eséllyel teljesen megszünteti a túlérzékenységi reakciót. A darázscsípés allergia kezelése során először 1-2 hetente, majd 1-2 havonta kap a páciens olyan injekciókat, amelyek fokozatosan hozzászoktatják az allergiát kiváltó anyaghoz.
Fontos, hogy az esetleges súlyos mellékhatások miatt a kúra minden esetben allergológus szakorvos felügyelete mellett, jól felszerelt fekvőbeteg intézményben történjen.