Az atópiás dermatitis nevű betegség – 1. rész

Az atópiás dermatitis kellemetlen következményei
Az atópiás dermatitis kellemetlen következményei

Az atópiás dermatitis egy olyan allergiás jellegű bőrbetegség, ami nem fertőző, de viszketéssel és bőrszárazsággal jár, amellett a bőr kivörösödhet a betegség tüneteként. Ez a betegség már csecsemőkorban is megjelenik, vagy gyermekkorban, akkor csecsemőkori atópiáról beszélhetünk, azonban amennyiben nem múlik el felnőttkorra sem, vagy csak ekkor jelenik meg, akkor már valódi atópiás dermatitisről kell beszélni. A betegség kiváltó okait rendkívül nehéz megállapítani, hiszen nemcsak egyetlen betegségtípusról beszélhetünk, hanem többről is.

 

Azonban minden jel szerint a genetika fontos szerepet játszik a betegség kialakulásában, hiszen örökölni lehet az atópiás dermatitis. Amikor két szülő ilyen típusú betegségben szenved, akkor nagy valószínűséggel, kb. 80 % az esélye annak, hogy a gyermek is atópiás lesz, azonban a genetika mellett más befolyásoló tényezők is lehetnek. A tünetek kialakulásában a lelki tényezők is szerepet játszanak, így az olyan lelki behatásokat, mint a stressz minél jobban kerülni kell ezen személyeknek, mivel nagyon érzékenyen reagálhatják le ezeket. Ez a betegség I. típusú allergiás reakciók csoportjában foglal helyet. Az ilyen betegségben szenvedők vérében megnövekedő ellenanyag-szinttel lehet igazolni, de ezek több módon is kialakulhatnak.

 

 

Lehetnek az okozó tényezők, külső tényezők, de például táplálék, vagy más típusú belső allergén is. A külső befolyásoló tényezők az atópiás dermatitis esetében olyan allergének, anyagok, esetleg vegyszerek lehetnek, amelyek a bőrrel közvetlenül kapcsolatba léphetnek, idetartozhatnak többek között a mosóporok, öblítők, szappanok, kozmetikai anyagok, háztartási vegyszerek, de akár a pollen is.